1. Stavba solárního ohřevu TUV svépomocí - stručný popis a rozcestník

Vše začalo někdy v únoru 2011 o dlouhých zimních večerech, kdy jsem narazil na výborné stránky o využívání energie slunce k ohřevu vody nebo vytápění. Jedná se o stránky Build It Solar. Autorem tohoto inspirativního webu je Gary Reysa, který velkým nadšencem a praktikem v tomto oboru a je inspirací pro spoustu kutilů na celém světě. Tento člověk inspiroval i mě svým velice jednoduchým nízkorozpočtovým systémem solárního ohřevu vody. Na svých stránkách tento projekt nazval $1,000 solar water heating system. Celý systém včetně solárního kolektoru z PEX trubek, akumulační nádrže, čerpadla a řídící jednotky měl stát symbolických 1000 dolarů, což je zhruba 1/6 nákladů na komerční systém s podobnými parametry. Systém je unikátní tím, že místo měděných trubek v solárním kolektoru používá topenářské PEX trubky, které mají sice o hodně horší parametry co se týče tepelné vodivosti, jsou však velmi levné a pro daný účel postačující. Na svých stránkách Gary prezentoval i experiment, kdy porovnával kolektor zhotovený z měděných trubek připájených na měděný plech, kolektor z měděných trubek na které je nalisován hliníkový plech (mezi plechem a trubkou je vrstvička silikonu) a kolektor z PEX trubky s nalisovaným hliníkovým plechem. Test ukázal, že pokud budeme brát účinnost prvního panelu jako základnu 100 %, tak při použití mnohem levnějšího hliníkového plechu na přenos tepla klesne účinnost o nepatrné 4 %. Při použití PEX trubky se účinnost sníží o 16 %, což je ovšem rovněž velmi dobrý výsledek. Díky sníženým nákladům na metr čtvereční kolektoru je možno si postavit prostě větší kolektor, který nižší účinnost spolehlivě vynahradí. Pravdou ovšem je, že většina projektů, které se inspirovaly tímto projektem nakonec zvolilo variantu měděných trubek obalených hliníkovým plechem. Já chtěl vyzkoušet netradiční pojetí, tedy s PEX trubkou.

 

Vzhledem k tomu, že rád kutím, ale podobně velký projekt jsem ještě nikdy nedělal, byla to pro mne výzva. Na českých web stránkách se moc lidí stavbě solárních systémů nevěnuje, nicméně jeden kvalitní web na toto téma existuje a rovněž mi byl cennou inspirací.

 

Dokončený solární kolektor Na obrázku je vidět již dokončený solární kolektor, který je umístěn na stěně hospodářské budovy nezvykle kolmo, tedy v úhlu 90°, ale to má svůj důvod. Cílem je totiž maximalizace solárního zisku v zimě a přechodných obdobích. Naopak v létě, kdy jsou dlouhé dny a je nejtepleji, tak kolmá poloha sníží solární zisk asi na polovinu oproti optimálnímu naklonění na cca 50°. V létě se tak zabrání přehřívání kolektoru, což je vzhledem k použitým materiálům nutnost. Kolmá poloha tedy zajistí velice vyrovnané solární zisky po celý rok. Vzhledem k tomu, že sluneční paprsky dopadají na kolektor zvláště v létě pod vysokým úhlem, bylo třeba adekvátně zvětšit plochu kolektoru. Výborně se dá simulovat a spočítat množství dopadající energie na metr čtvereční plochy dle různých proměnných na stránkách PV Education.org. Pomocí těchto stránek jsem si spočítal teoretická množství energie, která můžu v jednotlivých ročních obdobích s kolektorem v dané poloze a orientaci zachytit. Nakonec jsem zvolil poměrně velkou plochu solárního kolektoru, která činí cca 7,5 m2. Délka kolektoru je zhruba 3,8 m, výška je 2 m.

 

Ve stručnosti shrnu technické parametry:

- Drainback systém, tzn, že pumpa cirkuluje kolektorem vodu z nádrže, cirkulační okruh není pod tlakem, po vypnutí čerpadla se voda samospádem vrátí zpět do nádrže, takže v kolektoru ani ve venkovním vedení nemůže zamrznout.

- Plocha kolektoru ... 7,5 m2.

- Orientace kolektoru je jihozápadním směrem, přičemž od jihu je odkloněn o 35° (azimut 215°), zeměpisná šířka 49,63°

- Délka potrubí od kolektoru do nádrže (PEX/AL/PEX trubka 20 mm) ... 2x18 m.

- Délka potrubí uvnitř kolektoru (PEX/AL/PEX trubka 20 mm) ... cca 38 m.

- Odvod tepla do trubek pomocí načerno natřeného hliníkového plechu o tl. 0,63 mm.

- Zasklení pomocí dutinkového polykarbonátu o tl. 10 mm.

- Akumulační nádrž o objemu cca 450 litrů, izolovaná vatou Rockwool o tl. 10-12 mm.

- Tepelný výměník v nádrži je tvořen 100 metrů dlouhým svitkem PEX/AL/PEX trubky o průměru 20 mm.

- Čerpadlo - centrifugální pumpa napájená 24V o výtlaku 7m s maximálním průtokem cca 650 l/h.

- Rozdíl mezi hladinou v nádrži a nejvyšším bodem potrubí v kolektoru je cca 5 m.

- Elektrický příkon celého systému je max. 20 W.

- Ochrana proti vysoké stagnační teplotě hlavně kolmou orientací kolektoru a pro případ výpadku elektřiny je čerpadlo automaticky napájeno záložním zdrojem - běžným olověným akumulátorem z auta, který se trvale dobíjí přes solární článek.

 

Při stavbě jednotlivých součástí solárního systému jsem průběžně pořizoval fotodokumentaci, takže podrobnější povídání o stavbě jednotlivých komponent je v následujících článcích:

 

2. Stavba solárního kolektoru

3. Montáž solárního kolektoru na stěnu

4. Stavba akumulační nádrže a tepelného výměníku

5. Instalace vedení od nádrže do solárního kolektoru

6. Volba čerpadla

7. Řídící jednotka

8. Rozpočet

9. Záznam teplot v nádrži a solárních zisků v jednotlivých dnech

 

Celkově tento solární systém prozatím splňuje moje očekávání, uvidíme jak to bude dál životností a poruchovostí. 

 

Komentáře

#1 | Radim Štěpánek dne December 22 2011 18:12:04
Skvělá práce, insipující. Je to super vidět někoho, kdo nevezme x desítek tisíc , neutratí je za hotový systém a pak čeká 15 let na návratnost. Taky se zabývám solárem, ale spíš ohřev vzduchu a koncentrátory, nicméně několik vychytávek co jsem zde viděl, bych také použil. Díky za kvalitní dokumentaci a popis.
Jen tak dál!
#2 | František Švamberg dne August 05 2012 17:24:10
Vážený pane,
zvítězil jste nad mnoha potížemi, což dokáže jen osoba znalá ( elektrikář).
Jste první, koho jsem našel, který provedl Drain Back.Rád bych s Vámi diskutoval.
PS : stejnosměrná čerpadla - viz technika pro karavany.
M: prestosvamberg@seznam.cz
#3 | Václav Klos dne April 30 2013 22:44:07
Velice oceňuji vaší práci a především snahu. Dlouho dobu jsem hledal, že si něco taky takového postavím, ale nakonec od toho upouštím. Plánuji si pořídit solární ohřev vody svépomocí http://www.eurono...-svepomoci . V balicku ktery me navrhli, jsou kvalitni komponenty. zasobnik z Drazic, atd. A navíc vakuový kolektor. To se nedá vůbec srovnat s vlastnoručně vyrobeným plochým kolektorem. A cena je pouhých 36440 Kc.
#4 | peja dne May 06 2013 21:55:14
Tak ta sada vypadá slušně, nicméně v té základní verzi za 36440Kč je pouze jeden kolektor, jehož plocha je dost malá. Takže by to chtělo sadu koupit alespoň se dvěma kolektory, nebo jedním větším, což už ovšem poněkud navýší cenu. Ale souhlasím, že už to jde postupně cenově dolů.
#5 | Martin Severa dne January 16 2014 13:47:53
Je obdivující, že se někdo rozhodne a dokonce zrealizuje solární systém na ohřev vody.
Chtěl bych ovšem vyzvednout následující informace:
1.Polykarbonát místo skla se vám časem začne kroutit- řešili jsme to už mnohokrát kdy po nás kutilové chtělo určitý rozměr skla, aby mohly polykarbonát vyměnit.
2.Kolmá orientace kolektoru není žádná ochrana. namísto toho jste mohl udělat kolektor menší. takto jste jen znehodnotil peníze, které jste do materiálu vložil. Solární systém má nejlepší výkon,když sluneční paprsky dopadají na kolektor kolmo.
3.Pro příspěvek 3. nikdy neinstalujte solární systém s nuceným oběhem bez předchozích zkušeností. Viz link:http://solarnisystemynaohrevvody.cz/solarni-ohrev-vody/solarni-ohrev-vody-svepomoci
4. euronom má namísto švédských kolektorů co rerklamuje čínské viz:EuroSol ..ověřit si to lze snadno, googlit Úsměv
5.Když uvážím, že vyděláme za den 800 Kč..kolik dní stálo plánování, nafta k nakoupení materiálu, cena materiálu, telefony, shánění....Lepší je sehnat si firmu, mít profi produkt a se zárukou.
Tot můj názor, určitě bych toho mohl napsat ještě mnohem více...zkušení ví...
#6 | Martin Severa dne January 16 2014 13:50:33
solarnisystemynao...-svepomoci správná url, omlouvám se
#7 | Martin Severa dne January 16 2014 13:53:07
Ještě k panu Klosovi...CENA 36.000,-Kč . To už pán peja má lepší set s lepší výdrží. Odečtěte 30% marži od soláru, DPH , dopravu a kupujete čínský set za prodejní cenu výrobce 10.000,- Kč ... Tomu říkám kup Úsměv Bezpochyby vydrží 30 let.
Chce to jen zapojit zdravý rozum Úsměv Nic víc.
přej všem hezký den !
#8 | peja dne August 21 2014 16:55:19
Malý update. Kolektor stále funguje, ještě jsem nemusel nic vyměňovat, polykarbonát se nekroutí, vše zatím funguje bez chyb a bez nutných zásahů do systému. Jedině v zimě systém na cca 3 měsíce vypínám. Ono se stejně v zimě tady moc energie ze slunka nachytat nedá, je tu věčně zamračeno nebo smog...
Je pravda, že dnes bych již systém dělal zase jinak, ale o tom to je, chybami se člověk učí...
#9 | Dan dne November 21 2014 09:16:06
Nevim, proc bych mel zivit nejeke firmy, co si napali marzi 300 procent a jeste zkazi co se da. Pokud si to muze clovek vyrobit sam, vi presne co kde je a pokud je negramot a neumi cist a pocitat tak at se necha okradat firmama Mrknutí
#10 | Tomas Kundrt dne April 16 2017 02:07:28
Řádných se zeptal na zkušenosti s provozem a případně úpravy a doporučení, co dělat ještě lépe? A neno čeho se případně vyvarovat? Děkuji moc.

Přidat komentář

Jméno:

Validační kód
Validační kód


Vygenerované za: 0.22 sekund
173,437 návštěv
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat