Poslední články
Hiearchie článků
6. Volba čerpadla
V mém případě to bylo s volbou čerpadla složité. Musela to být pumpa, která dovolí zpětný průtok kapaliny při vypnutí. Nějaké zpětné klapky proto nepřicházejí v úvahu. Výtlak pumpy musí být alespoň 5 metrů, což je taky hodně a pokud bych započítal ještě tlakovou ztrátu v celé délce potrubí, je potřeba ještě větší výtlak. O tom jsem se přesvědčil, když jsem si přes eBay objednal teoreticky dostatečně silnou pumpu na 12V s max. výtlakem 5 m. Technické údaje o této pumpě a dalších čerpadlech série DC40 jsou v tomto pdf souboru.
Každopádně jsem byl nucen objednat to nejsilnější čerpadlo co se zde nabízelo, což bylo čerpadlo na 24V s výtlakem až 7 m. Toto čerpadlo již vodu vytlačí až do nejvyšší části potrubí v solárním kolektoru.
Ovšem jelikož potřebuji pumpu i na zpětné odčerpání vody z potrubí, zakoupil jsem ještě jednu. Pro tento účel bohatě vystačila pumpa na 12V s výtlakem 2 m.
Každá z těchto pump stojí v přepočtu cca 600 Kč. Mají být plně vodotěsné, ale neriskoval bych to, navíc jim asi na životnosti nepřidá ponoření v horké vodě.
Číňani tvrdí, že tyto pumpy vydrží pracovat přes 30 tisíc hodin, když je to bezkartáčový motor, no uvidíme. Úmyslně jsem se vyhnul klasickým topenářským čerpadlům na 220V, protože jednak mají omezený výtlak (většinou do 4 m, někdy i do 6 m) a hlavně mají hodně vysoký příkon. Mnou použité pumpy jsou asi 3 x úspornější.
Každopádně pokud budete mít někdo tip na kvalitní DC čerpadlo za rozumnou cenu, dejte vědět.
Ještě pro doplnění, obě čerpadla jsou centrifugální. Pro zájemce o problematiku čerpadel jsem objevil vyčerpávající zdroj informací na toto téma, je to sice anglicky, ale stojí to za to.